Genel

Kişiye özel geliştirilen yeni aşıyla, tümör kitlesi küçülüyor, bazen de yok ediliyor. Tedavinin adı: İmmünoterapi. Birkaç ay sonra Türkiye’ye de gelecek aşıyı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bülent Canbaz’la konuştuk:
Kişide tamamen iyileşme oluyor mu?

Az sayıda hastaya uygulanan tedavinin ilk sonuçları oldukça umut verici. Bir beyin tümörü (malign gliomalar) hastası 6 ay ile 1 yıl arası yaşar. Tedaviyle bu süre uzatıldı. Tümörler büyümedi, bazı hastalarda kitle küçüldü.

Beyin kanseri aşısı hangi aşamadaki hastalara kullanılabilir?

Tümörün çok yayılmadığı hastalarda. Yatalak, bilinç bozulması yaşayanlarda uygulanmamalı.

Aşı beyin tümörünü nasıl yok ediyor?

Bağışıklık sistemi anormal hücreleri (bakteri, virüs, parazit gibi) zararlı görmüyor. Dolayısıyla kansere karşı savunma geliştirilmiyor.

Beyin tümörü, zararlı bir doku olsa da hastanın kendi hücrelerinden oluşuyor. Aşıyla hedeflenen bağışıklık sistemine bu dokuyu düşman hücreler olarak tanıtmak. Böylece kansere karşı savaşı başlatmak.

Aşı yalnız glioma için mi etkili?

Bu aşamada gliomalara karşı çalışmalar sürüyor. İleride diğer beyin tümörlerinde uygulanabilecek.

Yeni aşı yöntemi ABD ve İsviçre’de onay aldı. Türkiye’ye de bu yöntem gelecek mi?

Diğer aşı ve ilaçlarda olduğu gibi, ABD ve Avrupa’da yaygın kullanıma girmesinden birkaç ay sonra Türkiye’de de kullanıma başlanabilir. Türkiye’de her yıl 5 bin gliomalı hasta, kemoterapi ve radyoterapiye rağmen hayatını kaybediyor.

Bu aşı cilt, böbrek ve kolon kanseri hastalarında da denendi. Onlarda nasıl bir etki ortaya çıktı?

Evet, tümör aşısı pek çok organ kanserinde, gönüllü hastalarda dünyada birçok merkezde uygulanıyor ve tıpkı gliomalarda olduğu gibi umut verici sonuçlar bildiriliyor.

Bu süre içinde kişiler radyoterapi veya kemoterapi almaya devam ediyor mu?

Hayır, aşı bu tedavilerle sonuç alınamayan hastalara uygulanıyor.

 

Prof. Dr. Bülent Canbaz’ın Akşam Gazetesi Yazısından